Wielu polskich ogrodników rozpacza nad tym, jak warunki pogodowe w kraju utrudniają hodowanie egzotycznych gatunków. Wśród tych, które są popularne, ale bardzo ciężkie w uprawie w Polsce, na pewno są palmy. Jednakże niektóre gatunki potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością.

Palma do każdego ogrodu

Jeżeli ktoś marzy o tym, aby jego ogród wyróżniał się na tle innych, to zasadzenie palmy na pewno zapewni odpowiedni efekt. Problem tkwi jednak w tym, że palmy są gatunkami egzotycznymi, które nie lubią zimna. W Polsce zaś nie brakuje chłodnych miesięcy.

Rozwiązaniem na problem z mrozami jest zasadzenie Trachycarpus fortunei. W Polsce gatunek ten jest znany jako szorstkowiec Fortunego. Sadzonki można kupić w wielu sklepach ogrodniczych na terenie całego kraju. Jest to gatunek bardzo piękny, pochodzący z wysokich gór himalajskich. Wiąże się to z tym, że palma ta dobrze reaguje na mrozy, które mogą sięgać nawet -16 stopni Celsjusza.

Wady i zalety hodowli Trachycarpus fortunei

Odporność na minusowe temperatury sprawiła, że szorstkowiec Fortunego jest często sadzonym gatunkiem w polskich ogrodach. Jego wadą jest jednak to, że pierwsze lata życia każdej sadzonki tej palmy mogą być trudne. Palma musi być bowiem przygotowana na zimę. Dobrym zabezpieczeniem przed działaniem mrozu może być ogrzewania kablem grzewczym i włókniną.

Zaletą hodowania tej palmy na pewno jest jej wspaniały wygląd. Jeżeli ktoś nie chce męczyć się z uprawianiem jej w glebie, zawsze można zasadzić ją do doniczki. Zatem palma ta ozdobi zarówno salony, tarasy, jak i ogrody. Gatunek ten ma ogromny potencjał i na pewno warto go wykorzystać.

Najlepsze warunki dla Trachycarpus fortunei

Zakup specjalnej ziemi do palm jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie hodować palmę w doniczce. Zazwyczaj ziemia tego typu ma w sobie dużo żwiru, który dodaje przepuszczalności. Szorstowiec Fortunego nie przepada za częstym podlewaniem. Znacznie lepiej radzi sobie, gdy podlewany jest raz na jakiś czas, ale intensywnie. Przy podlewaniu nie wolno kierować strumienia wody na pień, ponieważ jest to źle tolerowane.

Szorstkowiec Fortunego charakteryzuje się ładnymi liśćmi, które potrafią trzepotać na wietrze w bardzo charakterystyczny sposób. Jednakże należy zadbać o ich zdrowy wygląd, co zapewni odpowiednio dobrany nawóz. Hodując tę palmę w doniczce każdy na pewno otrzyma piękny okaz. Choć pielęgnowanie jej w glebie wymaga większego wysiłku, dla wielu osób jest to wyzwanie godne wysiłku. Każdy, kto szuka nowej rośliny do swojego ogrodu, powinien rozważyć zasadzenie tej palmy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.