Wśród miłośników drzewek bonsai można znaleźć wiele różnych, często przeciwnych sobie opinii dotyczących ceny tychże roślin. Mnóstwo osób kupiło te drzewka już nawet za kilkadziesiąt złotych. Z kolei inni musieli zapłacić za nie nawet 200, 300 lub 400 złotych. Skąd więc biorą się tak duże różnice w tych kwotach?

Małe znaczy tanie

W przypadku młodych drzewek bonsai ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych. Mało tego, najtaniej takie drzewko można kupić w dużych centrach ogrodniczych, które sprzedają rośliny – mówiąc kolokwialnie – hurtowo. Dzięki temu ich cena spada, co zresztą ma bardzo stymulujący wpływ na sporą grupę miłośników azjatyckich roślin.

Trzeba jednak pamiętać, że tak niska cena małego drzewka nie bierze się znikąd. Pielęgnacja tych roślin na tak wczesnym etapie ich życia nie generuje zbyt dużych kosztów, toteż są one sprzedawane stosunkowo tanio. Drzewka te są idealne dla tych osób, które dopiero uczą się ich pielęgnacji. Uwaga – nie jest to zadanie łatwe!

Elastyczna roślina dla początkujących

Powyższa zależność wynika z jednej, prostej cechy tych roślin, a konkretnie skomplikowanej metodologii ich uprawy. Warto już na wstępie zapoznać się z bogatą literaturą na temat uprawy tychże roślin, gdyż – najprawdopodobniej – pierwsze drzewko po prostu obumrze lub (w najlepszym wypadku) nie rozwinie się tak, jak chciałby tego jego właściciel.

Nie oznacza to oczywiście, że stare i znacznie bardziej rozbudowane drzewa są odporne na błędy hodowców. Wręcz przeciwnie – często źle znoszą one brak troskliwej opieki. Dlatego w ich przypadku koszty takiego przedsięwzięcia byłyby dla osoby niedoświadczonej zbyt duże. Co gorsza, świadomość porażki mogłaby się przełożyć na brak dalszego zainteresowania tymi roślinami.

Bonsai a supermarket

Niektórzy przyszli hodowcy uważają, że najlepiej kupować drzewka w supermarkecie. Jest to jednak duży błąd. Owszem, w przypadku zakupionych w markecie drzewek bonsai ceny są naprawdę bardzo niskie, ale rośliny te są zazwyczaj bardzo niskiej jakości, co w konsekwencji – mimo dobrej opieki – prowadzi do ich szybkiego obumarcia. Takim roślinom nie pomogą nawet bardzo doświadczeni hodowcy!

Podsumowując, cena bonsai zależy od kilku czynników, w tym od rozmiarów rośliny, jej wieku, kosztów ponoszonych przez poprzedniego hodowcę, a także miejsca, w którym roślina jest kupowana. Początkujący hodowca, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bonsai, powinien wykorzystać te informacje do jeszcze efektywniejszego zajmowania się tą rośliną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.