Narciarstwo to bardzo popularna dyscyplina sportowa, którą można uprawiać zimą. Nic dziwnego. Dzięki niej poprawi się koordynację ruchową. Jednak same narty nie wystarczą, aby w pełni cieszyć się wykonywaniem różnych akrobacji i płynnymi ruchami. Koniecznie będą jeszcze potrzebne wygodne buty narciarskie męskie.

Cechy butów narciarskich

To bardzo ważny element wyposażenia każdego narciarza. Daje poczucie stu procentowej kontroli. Dlatego należy brać pod uwagę własne, indywidualne potrzeby. Przed pójściem do sklepu ze sprzętem sportowym, warto więc poznać kilka podstawowych cech butów narciarskich męskich albo damskich (kobiety także lubią szusować na stoku).

Jakie są te najbardziej istotne czynniki decydujące o dopasowaniu butów? Przede wszystkim chodzi o ich twardość (inaczej sztywność) oraz rozmiar. Poza nimi nie bez znaczenia będą również kształt skorupy i samej cholewki. Skupmy się jednak na dwóch pierwszych właściwościach.

Sztywność mierzona w odpowiedniej skali

Sztywność, czyli flex to wskaźnik, który mieści się w przedziale do 60 do 150. Im większy, tym buty narciarskie męskie będą przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych (i lepiej zbudowanych). Ważne jest bowiem, aby zapewnić wydajne przenoszenie mocy z nóg na same narty.

Panowie, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z narciarstwem, muszą zakupić buty z flexem wynoszącym maksymalnie 90. Z kolei ci, którzy są średnio zaawansowani, powinni wybrać wskaźnik między 90 a 110. Natomiast najbardziej doświadczeni śmiało sięgną po flex o wartości 150!

Rozmiar, czyli długość i szerokość

W przypadku długości stosuje się skalę mondo, która zawsze odpowiada najdłuższe części stopy. Wyraża się nią w centymetrach. Dlaczego długość jest tak ważna? Odpowiedź jest prosta. Buty narciarskie męskie spełnią swoje zadanie tylko wtedy, jeżeli będą precyzyjnie dopasowane do stopy.

Jest podany przepis, który umożliwia zmierzyć taki rozmiar. Wówczas będzie się mieć pewność, że zakupione produkty okażą się idealne. Po pierwsze trzeba przyłożyć do ściany kartkę papieru. Po drugie należy na niej postawić stopę, pamiętając jednocześnie, by piętą oprzeć o ścianę. Gdy już się to zrobi, to czas ugiąć trochę kolano i obrysować kształt stopy. Na koniec pozostało jeszcze zmierzenie odległości od ściany do najdalej położonego punktu.

A co z szerokością (określaną jako „last”) butów narciarskich męskich? Tutaj pomiar odbywa się w przodostopiu. Od szerokości zależy oczywiście poziom precyzji i kontroli w trakcie zjazdu ze stoku. Im ona węższa, tym lepiej, ale wtedy buty nie będą zbyt wygodne. Pamiętajmy, że dla większości narciarzy najbardziej odpowiedni wymiar to 100 mm.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.

dobry adwokat katowice Záhradný slnečník - nenápadný doplnok so širokými možnosťami využitia Záhradné taburetky