Tusze są z reguły dość kosztownym rozwiązaniem. Paradoksalnie sprawdza się tu zasada „im droższa drukarka, tym tańsze tusze”. Nic więc dziwnego, że np. w przypadku drukarek Brother DCP J105 tusz jest często dostępny w formie zamienników, które wcześniej… również były eksploatowane. Czy instalacja takich rozwiązań ma sens w dalszej perspektywie?

Brother – drukarka z czterema tuszami

Powyższy przykład został przytoczony w dość przemyślany wcześniej sposób. Dlaczego? Ponieważ, w przeciwieństwie do rozwiązań wcześniejszych generacji, ma się tu do czynienia z aż czterema odrębnymi pojemnikami na tusz. Kupując odrębne chipy dla tych tonerów, można wydać nawet kilkadziesiąt złotych. W praktyce oznacza to, że takie rozwiązanie nie jest wcale opłacalne.

Co zatem zrobić? Otóż na rynku istnieją też i takie rozwiązania, które umożliwiają „wieczne” napełnianie wybranego pojemnika. W zestawie znajduje się odpowiednio zaprogramowany chip i specjalny zestaw napełniający. Oczywiście tusz trzeba już zakupić samemu, ale w praktyce nie jest to ani kosztowne, ani też trudne.

Po co jest chip?

W powyższym zestawie bardzo ważną rolę odgrywa chip do tonera. Każdy z pojemników posiada specjalny układ elektroniczny, który – oprócz typu zapisanego tuszu – posiada również informację na temat zgodnego oprogramowania. Oznacza to, że uniemożliwi on instalację tuszy w drukarce, które nie są do tego przeznaczone.

Poza tym chip odgrywa bardzo ważną rolę informacyjną. Jego zadaniem jest np. zliczanie wydrukowanych kartek, dzięki czemu użytkownik wie, jakie są orientacyjne poziomy tuszu. Oczywiście nie jest to zbyt dokładna forma pomiaru, ale nie da się ukryć, że w ten sposób można dość łatwo zorientować się, czy zakup nowych pojemników jest na chwilę obecną potrzebny.

Dlaczego chip jest wieczny?

Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim dlatego, że jest odpowiednio zaprojektowany. W przypadku drukarek Brother DCP J105 tusz ten posiadać będzie odpowiednio zmodyfikowany układ, który będzie od nowa wskazywał, jakie są przybliżone wartości tuszu. Możliwe zatem, że będzie to możliwe po zrestartowaniu urządzenia.

Podsumowując, instalacja tuszu wiecznego jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy istnieje pewność, że nowy komponent nie uszkodzi drukarki. Często zdarzają się bowiem sytuacje, że montaż np. zamienników doprowadza do powstania błędów w drukarce, a następnie – do jej uszkodzenia, a nawet częściowego zniszczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://print24.com.pl/cat-pol-1214553922-Tusze-oryginalne-Brother.html.