Twoje dziecko w trakcie karmienia pręży się i niepokojąco się “odgina”? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną i chcesz znaleźć sposób, aby mu pomóc? Dowiedz się, jak zachować się w takiej sytuacji.

Prężenie dziecka w trakcie karmienia – czy powinno niepokoić? 

Na samym początku warto wspomnieć, że odginanie się dziecka w trakcie przyjmowania pokarmu z piersi mamy może być spowodowane wieloma czynnikami. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną, warto skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na konsultacje lekarską.

 

Odginanie się malucha w trakcie karmienia piersią jest niekorzystne i niepożądane. Może sprawiać nie tylko wiele problemów dziecku, ale również jego mamie. Powoduje to bowiem wiele nieprzyjemności np. napinanie mięśni u dziecka, niewygodę w trakcie karmienia oraz znaczne utrudnienie przyjmowania pokarmu. Dyskomfort sprawia, że czynność ta nie stanowi przyjemności ani dla dziecka, ani dla jego mamy. Warto temu zapobiec, tak aby nawiązała się wyjątkowa więź między nimi, która zapewni nie tylko profity emocjonalne, ale również sprawi, że rozwój dziecka będzie prawidłowy. 

Prężenie dziecka w trakcie karmienia a jego fizjologia

Specyficzne i nienaturalne odginanie się dziecka w trakcie karmienia prowadzi nie tylko do negatywnych skutków emocjonalnych czy tych związanych z rozwojem. Tego rodzaju niepożądane zachowanie sprawia, że u malucha dochodzi do napięcia mięśni prostowników tułowia. Jego główka odchyla się, powodując, nie tylko fakt, iż objęcie brodawki lub butelki jest niemożliwe, ale tworzy się również nieprawidłowa pozycja ciała. W takim momencie trudnością dla malucha jest utrzymanie szczelności oraz skoordynowanie ssania, połykania, a przy tym wszystkim zachowania poprawnej pracy oddechu. Zwiększa to wysiłek dziecka, powodując, że spożywanie przez niego pokarmu jest utrudnione i nie kojarzy się z przyjemnością, a wręcz przeciwnie. Stres z tym związany wprowadza dziecko w błędne koło, powodując, że przyjmowanie mleka lub bliskość z mamą nie są utożsamiane z czymś przyjaznym.

 

Jakie są przyczyny napinania się dziecka w trakcie karmienia?

Specjaliści podkreślają, że przyczyn tego, iż dziecko odgina się w trakcie przyjmowania pokarmu, istnieje dość dużo. Nie ma jednej określonej zależności, która dotyczyłaby wszystkich dzieci. Wśród najbardziej popularnych wymienia się między innymi:

 

  • zaburzenia ze strony układu nerwowego,
  • radzenie sobie dziecka z niestabilnością,
  • reakcja obronna malucha na dyskomfort,
  • zdenerwowanie dziecka,
  • problemy związane z nawiązywaniem bliskości przez dziecko.

Co robić, gdy dziecko pręży się podczas karmienia? 

W momencie, gdy rodzice zauważają u dziecka problem z prężeniem się w trakcie przyjmowania pokarmu, warto wykorzystać kilka technik, które mogą złagodzić ten problem. W takim przypadku dobrze jest:

 

  • usiąść z dzieckiem w wygodnej pozycji,
  • upewnić się, że pozycja dziecka jest prawidłowa,
  • zastosować tzw. pozycję odchyloną. 

 

Więcej w kwestiach tego, w jaki sposób zachować się, gdy dziecko odgina się w trakcie karmienia oraz jak sobie z tym radzić, można przeczytać na blogu MamaFizjoterapeuta